Regularne mycie samochodu oklejonego folią i nieprzytrzymywanie brudu na jego powierzchni sprzyja przedłużaniu żywotności folii PPF. Im bardziej będziemy zaangażowani w utrzymywanie auta w czystości, tym dłużej będziemy cieszyć się też nieskazitelną nawierzchnią folii, a o taki efekt właśnie nam chodzi – oklejamy auto folią, aby wyglądało lepiej. Dodatkowo folia PPF oczywiście sprawia, że czyszczenie jest prostsze, a samochód „przyjmuje” mniej zabrudzeń (kurz łatwiej spłynie z deszczem po karoserii oklejonej folią niż po karoserii bez niej).
Jak czyścić samochód oklejony folią PPF?
Zaleca się czyszczenie samochodu zawsze wtedy, kiedy jest brudny. Jest to oczywiście założenie trudne w realizacji w codziennym życiu, jednak warto być świadomym tego, że wszelkie przeleżałe zabrudzenia, szczególnie te o charakterze biologicznym (ptasie odchody, pozostałości owadów na masce) będą tym trudniejsze w usunięciu, im dłużej będą zalegały na powierzchni karoserii. W niektórych przypadkach doprowadza to do konieczności szorowania karoserii, a to w konsekwencji naraża nasz lakier na uszkodzenia: do powstawania drobnych rysek i przetarć.
*w razie takich problemów, można zamówić usuwanie rys i odnowę lakieru samochodowego w salonie autodetailingu (ceny renowacji lakieru samochodowego w Warszawie sprawdzisz tutaj), a w razie niewielkich przetarć, polerowanie karoserii.
Mycie auta oklejonego folią PPF powinno być poprzedzone dokładnym spłukaniem zanieczyszczeń. Jest to bardzo ważne, aby nie szorować (nawet najbardziej delikatną gąbką i środkami czyszczącymi) samochodu wtedy, gdy mamy na nim nawet niewielką warstwę piasku, kurzu lub innych zanieczyszczeń. Nie powinny być one rozcierane na powierzchni samochodu. Do mycia samochodu wybierajmy tylko taki detergent, który nie powoduje tarcia. Konieczne jest posiadanie miękkiej gąbki lub ściereczki bez szwów.
*Na samochody oklejone folią PPF matową lub błyszczącą nie należy nakładać wosku!
Jakich środków czyszczących używać do mycia samochodu z folią PPF?
Do mycia aut oklejonych folią PPF należy używać środków takich samych jak do standardowego czyszczenia karoserii. Powinny być to wysokiej jakości produkty, pochodzące od dobrych producentów.
Czy można myć samochód oklejony folią bezpośrednio po aplikacji? Ile czasu trzeba odczekać na pierwsze mycie?
Po oklejeniu auta folią, nie należy myc go przez co najmniej tydzień. W tym czasie „klej” pracuje i jest podatny na oddziaływanie chemiczne i mechaniczne. Dlatego warto odstawić samochód w osłonięte od wpływu czynników zewnętrznych miejsce i dać mu „odpocząć”. W tym czasie folia PPF osiągnie swoją optymalną przyczepność. Jeśli oklejaliśmy samochód zimą, czas kwarantanny na mycie dla samochodu ze świeżą folią PPF powinien wynosić nieco więcej czasu – do 10 dni.
Czy mycie samochodu oklejonego PPF w myjni automatycznej jest bezpieczne?
Samochody z folią PPF na karoserii mogą być myte w myjniach automatycznych, jednak zaleca się korzystanie z myjni bezdotykowych tak często, jak się da. A najlepiej, mycie samochodu… ręcznie. Pojazd w myjni automatycznej jest szczotkowany, a to może doprowadzać do matowienia jego nawierzchni, niezależnie od tego, czy jest tam folia PPF, czy jest tylko warstwa lakieru. Mimo że właściciele myjni zarzekają się, że metody mycia stosowane w ich punkcie są bezinwazyjne, to jednak wszelkie badania ukazują, że wielokrotne mycie auta w myjni automatycznej nie pozostaje bez wpływu na świeżość lakieru lub nawierzchni folii PPF.
Czy to prawda, że nie należy myć samochodu z folią PPF podczas upałów?
Czyszczenie samochodu z folią PPF na nawierzchni w czasie, gdy panują ekstremalne upały, a karoseria jest rozgrzana od słońca, może być ryzykowne. Zdecydowanie lepiej jest zaczekać latem do wieczora, aż folia i karoseria nieco przestygną – i wtedy myć auto. Szczególnie, gdy do dyspozycji mamy zimną wodę. Nie należy doprowadzać do dużych różnic w temperaturze między karoserią a wodą. Chodzi tutaj nie tylko o zabójcze zjawisko sprężania i rozprężania materii pod wpływem ekstremalnych temperatur, ale także o to, że w czasie upałów detergent nazbyt szybko wysycha na powierzchni folii. W taki sposób mogą powstawać szybko nieestetyczne przebarwienia. Jeśli chodzi o temperatury, czyszczenie nie powinno odbywać się przy użyciu wody o temperaturze wyższej niż 80 st. Celsjusza.
Mycie ręczne karoserii oklejonej folią PPF
Mycie ręczne karoserii samochodu oklejonego folią PPF jest najbezpieczniejszą metodą czyszczenia auta. Wszystko pod warunkiem, że delikatnie obchodzimy się z myjką. Jest taka pokusa, aby miejsca szczególnie narażone na silne zabrudzenia, np. w okolicy kół, traktować wodą pod silnym ciśnieniem – wtedy łatwiej nam usunąć oporne zabrudzenia, takie jak zaschnięte błoto. Jednak ma to swoje drugie dno. Silny strumień wody nie pozostaje bez wpływu na kondycję folii PPF. Ciśnienie wody nie powinno przekraczać 2000 psi (14 MPa). Dysza natryskowa powinna mieć rozproszony strumień wody (kąt natrysku większy niż 40 st.). Jednocześnie, nie powinniśmy zbliżać się z dyszą bezpośrednio do karoserii. Zdecydowanie lepiej jest oddalić się na odległość co najmniej 3 metrów i z tej pozycji spłukiwać zanieczyszczenia myjką (najlepiej pod kątem 90 st). Dlaczego prostopadle? Ponieważ jeśli traktujemy auto oklejone folią PPF myjnią pod kątem karoserii, doprowadzamy do realnego ryzyka, że folia na brzegach odklei się.